Radioterapija

Emisija 9: Život i sociološki aspekti osoba sa invaliditetom



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 30. novembra 2023. godine, govorili smo o životu i sociološkim aspektima osoba sa invaliditetom. Naši gosti su bili dr. Emira Švraka, predsjednica Saveza udruženja osoba sa cerebralnom paralizom Federacije Bosne i Hercegovine i Selvedin Dedić, magistar psihologije i pedagogije i direktor Udruženja “Dlan” Zenica. Emisiju su vodile Meryem Ouchene, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Cerebralna paraliza je grupa poremećaja gesture i položaja sa smanjenjem mogućnosti obavljanja pojedinih aktivnosti, nastala kao posljedica nesazrijevanja mozga. To je trajno stanje kod koga se javljaju intelektualne poteškoće, oštećenje vida i sluha, smetnje u govoru, epileptički napadi i motoričke disfunkcije. Radi se o neprogresivnom oštećenju mozga kod koga se mijenja klinička slika. Veoma je važna rana intervencija i to u toku prve tri godine života, a najbolje je ako se djeluje u prvih devet mjeseci. Vakcina protiv cerebralne paralize ne postoji.

Jedna od glavnih barijera sa kojima se porodice djece sa invaliditetom susreću jeste socioekonomska. One najčešće osiromaše jer jedan roditelj bude prinuđen napustiti posao kako bi brinuo o djetetu. Javljaju se također i informaciono-komunikacione, kao i prostorne i arhitektonske barijere.

Gospodin Dedić je slušatelje upoznao sa aktivnostima Udruženja “Dlan” i predstavio pojedine aktivnosti. Među njima su radionice za djecu u prostorijama Udruženja, te rad na terenu koji vrši mobilni tim. Istakao je i važnost psihološke pomoći majkama, s obzirom na težinu tereta koji nose. Za njih također organizuju radionice i pružaju druge vidove podrške.

“Najteže otklonjive barijere su barijere u glavama ljudi,” naveo gospodin Dedić. Građani su često nedovoljno edukovani, a pogotovo im je teško imati razumijevanja kada invaliditet nije vidljiv na prvu. Zbog toga je izuzetno važno što više govoriti o ovoj temi.

“Mi smo zadovoljni našim institucijama i ne možemo reći da nemamo podršku. Imamo podršku, ali je nedovoljna. Podrška nam je potrebna u smislu da se možemo kontinuirano osloniti na nekoga,” istakao je gospodin Dedić.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.