Radioterapija

Emisija 10: Najčešće bolesti probavnog sistema



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 7. decembra 2023. godine, govorili smo o najčešćim bolestima probavnog sistema. Naš gost je bio dr. Amir Selimagić, specijalista interne medicine i subspecijalista gastroenterolog. Emisiju su vodile Amra Avdić, studentica Medicinskog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Bolesti probavnog trakta su sve one bolesti koje mogu zahvatiti usta, jednjak, želudac, tanko i debelo crijevo, kao i bolesti jetre i gušterače. U današnjoj populaciji su ove bolesti sve češće. Faktori koji dovode do njihovog nastanka su stil života, stresne situacije, nezdrava ishrana, genetska predispozicija, izloženost štetnim agensima.

Čest simptom koji se javlja jeste žgaravica. Ona može signalizirati prisustvo nekog oboljenja i važan je alarm za pregled. Također, može biti i posljedica ishrane ili stresa.

Jedan od najozbiljnijih problema je karcinom debelog crijeva. Drugi je po učestalosti i kod muškaraca i kod žena, a javlja se u odrasloj dobi. Znaci koji mogu indirektno ukazivati na njegovo prisustvo su slabost, malaksalost, anemija, nedostatak apetita i smanjenje tjelesne težine. “Lokalizirana bolest koja nema metastaze je izlječiva. Međutim, pacijent koji ne dođe na vrijeme i kod koga karcinom pređe iz lokalizirane bolesti u sistemsku bolest koja je metastazirala, tada mi samo možemo govoriti o produženju života, više ne možemo govoriti o izlječenju”, naveo je doktor Selimagić.

Gastritis, poznat kao upala želuca, za simptome daje žgaravicu, nadutost, brzu sitost, podrigivanje. Potvrđuje se endoskopski, odnosno biopsijom sluznice. Uzrok može biti pojačana kiselost, nastala zbog stresa ili ishrane, kao i helikobakter infekcija. Poznavanje uzroka je značajno za određivanje adekvatne terapije. Kiselost se tretira inhibitorima protonske pumpe i promjenom ishrane, a kod helikobakter infekcije se propisuje trojna terapija.

U nastavku emisije su spomenute Kronova bolest, koja predstavlja upalnu bolest crijeva i može zahvatiti bilo koji dio probavnog trakta, te celijakija, bolest modernog doba. Sa obje navedene bolesti se, uz adekvatan pristup, može voditi normalan život.

Emisija je završena odgovorom na pitanje kako jutarnja kafa djeluje na organizam. Doktor je naveo da kafa nije problem ukoliko se konzumira dozirano, a najbolje je da se pije što čišća kafa. Važno je ujutro prije ili uz kafu popiti čašu vode i nešto pojesti, kako ne bi nastao negativan efekat na sluznicu. Naime, u želucu je prisutna kiselost, a kafa izaziva dodatno lučenje kiseline i, ukoliko nema hrane, ta kiselina neće imati na šta djelovati. Također, kafa je diuretik i zbog nje se gubi tečnost. Sama kafa bez doručka nije preporučljiva.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.