Influenca ili gripa je zarazno oboljenje izazvano virusima. Lahko se prenosi te oko 80% stanovništva oboli tokom sezone. Ima brz i iznenadan početak, a klasični simptomi su malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja i povišena temperatura. U ovoj emisiji smo nastojali dati odgovor na pitanje kako izbjeći sezonu gripe koja slijedi.
Osnovni korak je jačanje imunog sistema, što uključuje konzumiranje uravnoteženih obroka obogaćenih vitaminima i mineralima, unos dovoljno tečnosti, kvalitetan san i tjelesnu aktivnost. Pušenje, kao i gojaznost, slabe čovjekov imunitet.
“Možda je manje poznato kako je u ovoj sezoni kada gripa dolazi korisno konzumirati kesten i prerađevine kestena koje sami napravimo, zato što je to jedan od rijetkih orašastih plodova koji je jako bogat vitaminom C”, navela je naša sagovornica Emina.
Važno je voditi računa da se ne pretjera sa konzumiranjem prirodnih preparata, pogotovo ukoliko osoba već koristi terapiju, jer aktivne supstance tih preparata mogu utjecati na djelovanje lijekova. Dodatni oprez potrebno je posvetiti i kod većeg unosa čajeva.
Na pitanje kako razlikovati prehladu od gripe, dr. Jatić je odgovorio da osnovna razlika leži u početku bolesti. Prehlada počinje polahko i sa blažim simptomima.
Iako joj se često ne pridaje mnogo pažnje, gripa nije nimalo bezazlena bolest. “Relativno česta komplikacija jeste miokarditis, odnosno upala srčanog mišića, što može biti opasno po život. Zato se pacijenti koji imaju gripu trebaju suzdržati nekoliko dana od teže tjelesne aktivnosti”, istakao je dr. Jatić.
Najbolji način prevencije je vakcinacija. Ona smanjuje mogućnost dobijanja teških simptoma i cirkuliranja virusa u stanovništvu. Drugi najvažniji način prevencije svih bakterijskih i virusnih bolesti jeste pranje ruku.
Na samom kraju emisije razmotreni su koraci koje treba poduzeti u slučaju obolijevanja. Zaražena osoba se po mogućnosti treba izolirati od ukućana. Njeno mirovanje će pomoći u smanjenju simptoma, kao i u manjem širenju oboljenja na druge osobe. U ishranu treba uvrstiti toplu supu, koja može biti pileća, riblja ili supa sa crvenim lukom. Niti jedan lijek nije bezazlen, te je za adekvatnu terapiju važno konsultirati ljekara. S obzirom na to da je ovdje riječ o bolesti izazvanoj virusima, antibiotici se ne koriste jer su oni namijenjeni borbi protiv bakterija.
Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.
Ostale emisije
- Emisija 1 - Prevencija i borba sa karcinomom dojke
- Emisija 2 - Simptomi bolesti mozga i kičmene moždine
- Emisija 3 - Prevencija, terapija, rehabilitacija ortopedskih anomalija
- Emisija 4 - Reumatoidni artritis
- Emisija 6 - Liječenje tumora mozga
- Emisija 7 - Vakcinacija
- Emisija 8 - Najučestalije bolesti i njihova prevencija
- Emisija 9 - Život i sociološki aspekti osoba sa invaliditetom
- Emisija 10 - Najčešće bolesti probavnog sistema
- Emisija 11 - Epilepsija kod djece
- Emisija 12 - Zimska depresija i promjene raspoloženja
- Emisija 13 - Prijevremeni porođaj
- Emisija 14 - Epidemija morbila i druge virusne infekcije
- Emisija 15 - Estetski trendovi u stomatologiji
- Emisija 16 - Bolesti bubrega, bubrežni kamenac