Radioterapija

Emisija 14: Epidemija morbila i druge virusne infekcije



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 1. februara 2024. godine, govorili smo o epidemiji morbila i drugim virusnim infekcijama. Naša gošća je bila dr. sc. med. dr. Belma Gazibera, specijalista infektologije. Emisiju su vodile Meriyem Ouchene, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Morbili su dječija zarazna virusna bolest, a nazivaju se još i krzamak, male boginje ili ospice. Bolest prolazi kroz nekoliko faza sa različitim trajanjem. U početnoj fazi se javljaju povišena temperatura, umor, smanjen apetit, bolovi u zglobovima, bistra sekrecija iz nosa, odnosno simptomi koji podsjećaju na običnu prehladu. Ova faza traje od tri do pet dana, a pred kraj se pojavljuju Koplikove pjege - bjeličaste naslage sa unutrašnje strane obraza. One nisu prisutne duže od 24 sata, a karakteristične su za ovu bolest te ih je veoma značajno uočiti. Sljedeći je osipni stadij koji traje također od tri do pet dana. Osip počinje na glavi i spušta se prema donjim dijelovima tijela. Temperatura raste na 39 ili 40 stepeni Celzijusa. Treća faza je faza oporavka, koja traje od pet dana do dvije sedmice. Osip se povlači, ali na koži ostaju tamne mrlje. Tjelesna temperatura naglo opada.

Izvor zaraze je oboljela osoba, a najčešće se prenosi kapljično, putem vazduha. Ovaj virus je izuzetno potentan te se lahko širi. Osoba je najzaraznija prije izbijanja osipa, zbog čega je važno izbjegavati kontakt sa svima koji imaju simptome prehlade ili gripe. Dodatne komplikacije su veoma učestale ukoliko je infekciji prethodio pad imuniteta, jer se tada često na nju nakalemi bakterijska infekcija.

Trudnice su veoma osjetljiva kategorija te ova infekcija kod njih može utjecati na dalji tok trudnoće. Krajnji ishod može biti prijevremeni porod, spontani abortus ili obolijevanje ploda, ukoliko se majka zarazi pred sami kraj trudnoće. Zbog toga se savjetuje provjera statusa antitijela i, po potrebi, vakcinacija pred trudnoću, a nikako tokom trudnoće jer je tada kontraindicirana.

Najvažniji način prevencije morbila jeste vakcinacija. Bolest je samoizlječiva, a dodatno se tretira simptomatskom terapijom, odnosno zbrinjavanjem simptoma bolesti. Preporučuje se redovno provjetravanje prostorija, ovlaživanje zraka, boravak u zamračenom prostoru jer pacijentima zbog suzenja očiju smeta svjetlost. Osobe koje su preboljele morbile uglavnom stječu doživotni imunitet.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.