Radioterapija

Emisija 6: Liječenje tumora mozga



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 9. novembra 2023. godine, govorili smo o liječenju tumora mozga. Naš gost je bio prof. dr. Ibrahim Omerhodžić, specijalista neurohirurgije. Emisiju su vodile Amra Avdić, studentica Medicinskog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


“Bolest nije kraj”, uvodna je rečenica kojom je dr. Omerhodžić započeo naš razgovor. Unatoč nelagodi koju sama pomisao na ovo oboljenje nosi, doktor je već na početku ohrabrio slušatelje da ima nade i pomoći jer se ovo oboljenje može uspješno liječiti.

Tumor mozga se može opisati kao strano tkivo u mozgu. Na njegov nastanak utječu genetika, ishrana, zračenje, povrede, viroze, kao i drugi faktori. Prvi znakovi koji se javljaju su glavobolja, povraćanje, pospanost, promjene ponašanja, trnjenje. Neke ozbiljnije tegobe su slabost ruke, noge, otežan govor, epileptički napadi. Zavisno od zahvaćene regije, može doći i i do poremećaja vida, sluha ili ravnoteže.

U dječijoj dobi je tumor mozga drugi uzrok prerane smrti. Do nastanka najčešće dovodi greška u razvoju njegovog određenog dijela. Međutim, mozak ne trpi nikakve pogreške. Karakteristični simptomi kod djece su povraćanje u mlazu, i to rano ujutro, zatim glavobolja, teturav hod i ljenost.

Što se tiče stanja u Bosni i Hercegovini, doktor je naveo da se ovdje operišu svi tumori mozga, te da nijedan pacijent ne mora ići van države na liječenje. Također je istakao da je neurohirurgija blizu vrha evropske ljestvice i da prate svjetske trendove.

Liječenje zavisi od vrste nastalog tumora. Pojedini teži tumori se mogu tretirati i samo tabletama. U drugim slučajevima je potrebno zračenje ili operacija, kao i drugi pristupi. Današnja medicina ide u pravcu minimalnih invazivnih tehnika i uvijek se traži put koji je najsigurniji za pacijenta.

“Ponekad se po dva sata vrtimo u nekoliko milimetara oko jednog tumora ili krvne žile da bismo ga uklonili, i pazimo da to stvarno bude precizno. Onda znaju studenti pitati da li se baš mora to tako jer imaju osjećaj da se ništa ne dešava. Moja odgovor je da moramo paziti na svaku ćeliju mozga, jer ne znamo kojom ćelijom voli”, podijelio je sa nama dr. Omerhodžić.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.