Radioterapija

Emisija 12: Zimska depresija i promjene raspoloženja



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 4. januara 2024. godine, govorili smo o zimskoj depresiji i promjenama raspoloženja. Naša gošća je bila dr. Neira Bašić-Hamzić, specijalizant psihijatrije. Emisiju su vodile Sarah Brkić, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Mnogobrojni su faktori koji utječu na mentalno zdravlje. Neke od njih, kao što su dob, spol i genetska predispozicija, ne možemo mijenjati, dok stresne situacije i pojedine stilove života možemo izbjeći.

Za depresiju se često kaže da je bolest sa hiljadu lica. Potrebno ju je ozbiljno shvatiti, na vrijeme prepoznati i krenuti sa liječenjem. Procjenjuje se da oko 50% depresivnih pacijenata nikada neće potražiti pomoć. Depresija se može javiti samostalno ili uz neku drugu bolest, može biti suicidalna ili nesuicidalna, te reaktivna ukoliko se javi nakon nekog teškog događaja. Nije rijetkost da se pacijenti žale na mnoge tjelesne tegobe, u čijoj osnovi zapravo leži depresija. U tom slučaju je riječ o maskiranoj depresiji.

“U depresiji se javlja samoprezir, sniženo samopouzdanje i samopoštovanje, javlja se osjećaj samokrivice. Sve je to ono na čemu bismo trebali raditi kako bismo se osjećali bolje. Naravno, potrebno je suočiti se sa problemima, a ne bježati od njih”, navela je doktorica Bašić-Hamzić.

Postoje različiti vidovi depresije, a oni prvenstveno zavise od kliničke slike. Dijagnoza se postavlja na osnovu temeljitog razgovora sa pacijentom. Veoma je važno obratiti pažnju na period djetinjstva – traume, odnos s roditeljima, porodičnu harmoniju.

Jedan od blažih vidova depresije je sezonski afektivni poremećaj. Prepoznaje se kod osoba koje svake zime imaju promjene raspoloženja. U ovom poremećaju se javljaju neuobičajeni simptomi, poput pojačanog apetita, pretjerane pospanosti i pada energije u poslijepodnevnim satima. Potrebno je javiti se za pomoć ako loše raspoloženje traje duže od dvije sedmice. Ova vrste poremećaja se rijetko tretira lijekovima. Preporučuje se što više se kretati i družiti s ljudima.

Značajna je poveznica između fizičkog zdravlja i depresije. Depresija je često prateći fenomen mnogih tjelesnih oboljenja, a pogotovo je prisutna kod hroničnih bolesnika zbog poremećaja prilagođavanja na nove životne okolnosti, kao što je promjena ishrane.

Za kraj emisije je doktorica poručila da je važno voljeti sebe, raditi na sebi i naučiti se prilagođavanju situacijama u kojima se nađemo.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.