Radioterapija

Emisija 2: Simptomi bolesti mozga i kičmene moždine



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 14. oktobra 2023. govorili smo o simptomima bolesti mozga i kičmene moždine. Gost u ovoj epizodi bio je dr. Bekir Rovčanin, specijalizant neurohirurgije, a emisiju su vodile Sarah Brkić, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Zašto imamo glavobolje, poteškoće sa spavanjem, probleme s pamćenjem, umor, mučninu i povraćanje, poteškoće s hodanjem ili obavljanjem svakodnevnih aktivnosti – jesu li možda sve to simptomi bolesti mozga i kičmene moždine?, bilo je jedno od pitanja slušatelja, na koje smo dobili odgovor.

,,Mozak koristi 20% naše cjelokupne energije u toku dana. Svaki dio mozga predstavlja određenu funkciju u kontroliranju tijela. Najviše neurona ima po samom rođenju; izuzetno je važno da bude aktivan. Samo neuroni koji su vezani mogu se sačuvati i održati funkcionalnim.’’, naveo je dr. Bekir Rovčanin.

Radio terapija predstavlja preventivne metode, dijagnostičke procedure, tokove bolesti, ali i zanimljivosti o ljudskom tijelu i zdravlju. Zanimljivosti spomenute u emisiji ne mogu se često čuti: ,,Mozak je smješten u tečnosti, ima specifične osobine koje ne posjeduju drugi organi. No, od toga svakako fascinantija činjenica jeste da prije nego se rodimo, mozak ima vezu sa roditeljima; studije pokazuju da se u utrobi stvaraju prenatalna pamćenja. Majke su pjevale neke pjesme u trudnoći i onda su se bebe smirivale uz te pjesme.’’

Bolesti mozga koje se preveniraju na samom početku neće imati teške posljedice. Moždani udar je jedan od najčešćih pojava u neurologiji, do njega dolazi uslijed začepljenja određenog krvnog suda u mozgu kojim nestaje prohod kisika.

Rizici koji povećavaju mogućnost pojave moždanog udara ali i drugih moždanih bolesti jesu: pušenje, povećanje masti uslijed povećane tjelesne težine, visok krvni pritisak, diabetes, pojačana žeđ i glad; predispozicije su pored spomenutih uzroka i starenje, kao i muški spol.

Važno je napomenuti da pacijenti prije samog moždanog udara imaju određene nagovještajne faktore, poput vrtoglavice, poremećaja pažnje, nepovezanog pričanja i sličnih pojava; u ovim trenucima obavezno je javiti se ljekaru.

Odlazak ljekaru je i onda kad vas ništa ne boli.

U samoj prevenciji, danas, najvažnije je filtrirati sadržaj koji dolazi do nas. U toku jednog dana do nas stigne bezbroj infromacija koje mozak mora projektirati; korisnim informacijama projektujemo znanje, a beskorisnim beskorisno trošenje neurona koji su nam itekako važni. Pored toga, važno je redovno mjeriti krvni pritisak, kontrolirati šećer, lipide i masti, raditi EKG preglede, ali i voditi računa o snu, ishrani i fizičkoj aktivnosti.

Emisija je završena spomenom ekranizacije kod djece i štetnih posljedica koje ekrani u ranoj dobi djetetovog razvoja mogu proizvesti. Više o ovoj temi možete čuti u samoj emisiji.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.