Radioterapija

Emisija 13: Prijevremeni porođaj



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 18. januara 2024. godine, govorili smo o prijevremenom porođaju. Naša gošća je bila doc. dr. Emina Hadžimuratović, specijalista pedijatrije, neonatolog. Emisiju su vodile Emina Delić, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Prijevremeni porođaji se u današnje vrijeme sve češće javljaju te nose rizik i za majku i za bebu. Uglavnom nastaju spontano, bez očiglednog razloga. Neki od mogućih uzroka su: infekcija majke, promjene na posteljici, višeplodne trudnoće, hronične bolesti prisutne kod majke. Iako ne postoji jasno objašnjenje, dokazano je i da stres povećava rizik.

Terminske bebe su rođene imeđu 37. i 42. sedmice trudnoće. Prijevremeno rođene bebe morfološki izgledaju jednako kao terminske, ali imaju znatno manju težinu. Što je beba ranije rođena to je manje spremna za samostalan život i pred njom stoji veći izazov. Njeni organi nisu u potpunosti razvijeni i ne mogu u punom kapacitetu preuzeti funkcije koje je do tada obavljala posteljica. Primarni problem predstavlja nezrelost pluća i često se javlja respiratorni distres sindrom. Pluća nisu rastegljiva te je potrebna mehanička ventilacija putem respiratora. Osim ovog problema, otežano je i hranjenje koje se treba vršiti putem infuzije.

Statistički, postoji visok rizik od neuroloških komplikacija. Mozak se najintenzivnije razvija u posljednjem tromjesečju trudnoće. To je period kada treba imati najvažniji razvoj u najboljem okruženju – u majčinoj utrobi. Kako bi se to nadomjestilo, u tretman prijevremeno rođenih beba se uvodi interakcija sa majkom, tzv. “skin-to-skin” kontakt, koji stimulativno djeluje na razvoj mozga. Mozak se razvija kroz stimulaciju i ovo predstavlja individualizirani, razvojno-orijentisani pristup.

“Kada se primi prijevremeno rođena beba na odjel, roditeljima objasnimo da je pred nama jedan dugačak put. Cilj nam je da beba izađe zdrava i sa odgovarajućom težinom iz bolnice, ali da će na tom putu biti puno koraka naprijed, nekada i koraka nazad. Nažalost, on ne izgleda uvijek pravolinijski, ali se mi hrabrimo malim pobjedama. Pobjeda je da svaki dan beba može podnijeti sve više i više hrane, dok jednog dana ne dođemo do punog unosa”, podijelila je sa slušateljima naša gošća.

Osim problema za bebu, javljaju se i poteškoće za majku. Majke postaju prijevremeno majke i u ovim slučajevima je to dramatičan početak majčinstva. One su često sklonije depresiji i zbog toga im je potrebna stalna pomoć i hrabrenje. Porod je rizik kao i svaki drugi i moguće su komplikacije.

Kada je bilo riječi o inkubatoru, kao uređaju koji stvara idealnu mikrosredinu za bebu, gošća i voditeljice su se dotakle situacije u Palestini i Gazi. Sa isključenjem struje u bolnicama su u pitanje dovedeni životi svih prematurusa smještenih u inkubatorima. “Nažalost, inkubator je uređaj koji radi na struju. Onog momenta kada nema struje, inkubator više ne radi. Svi na odjelu smo gledali te snimke. Ni nama rat nije daleko i možemo zamisliti sa kakvim se problemima oni tu susreću i, zaista, izazivaju jedno kolegijalno divljenje”, istaknula je doktorica Hadžimuratović.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.