Radioterapija

Emisija 15: Estetski trendovi u stomatologiji



U našoj emisiji Radio terapija, održanoj 8. februara 2024. godine, govorili smo o estetskim trendovima u stomatologiji. Naš gost je bio dr. Malik Hadžimešić, specijalista oralne hirurgije. Emisiju su vodile Amina Planja, studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu i Nadira Hurem, urednica emisije.


Protetika predstavlja nadomješaj nečega što je kod pacijenta izgubljeno, a u stomatologiji je to nedostatak zuba. Najčešće se radi fiksna protetika, u kojoj se vještački izrađeni zubi postavljaju na preostale zube. Najvažnije je nadoknaditi funkciju zuba, kako bi se vratio osjećaj prirodnosti. Nakon perioda prilagođavanja se zapaža jednak efekat vještačkog i prirodnog zuba. Implantat je vještački korijen i ugrađuje se jednostavnom procedurom. Za oporavak je dovoljan trodnevni odmor.

Svaki zub je jedan organ važan kako za oralno tako i za cjelokupno zdravlje organizma. Pravilna higijena zuba je značajna i kod prirodnih i vještačkih zuba. Unatoč mišljenju da vještačkim zubima nije potrebna pretjerana njega, bilo bi poželjno čak i pojačati nivo održavanja njihove čistoće. Ukoliko osoba nije u prilici oprati zube nakon svakog obroka, onda treba tri puta isprati usta vodom. To je sunnet Poslanika Muhammeda, a.s., koji se i u praksi pokazao ispravnim.

Rok trajanja protetskih radova je oko deset godina. Zbog starenja organizma dolazi do smanjenja količine sluznice i drugih promjena u organizmu, što zahtijeva zamjenu protetike. S obzirom da se mobilne proteze izrađuju od plastike, preporuka je mijenjati ih svakih pet godina. Doktor je to slikovito uporedio sa upotrebom plastične čaše pet godina, koja bi također nakon tog perioda dotrajala. “Zdravlje je u ustima”, napomenuo je gost emisije.

Osmice se ne bi trebale vaditi ukoliko za to ne postoji opravdan razlog. To može biti hirurška, ortodontska ili paradontološka indikacija. Treba imati na umu da su one tu jer nam trebaju, te ne treba odmah posezati za njihovim odstranjivanjem.

“Sve osobe koje imaju lijep osmijeh žele taj osmijeh i pokazati. Primijetilo se upravo kod ljudi koji su uradili neku stomatološku intervenciju koja je popravila njihovo stanje zuba, uljepšala njihove zube, da se te osobe još više smiju i da je taj osmijeh mnogo veći nego je bio ranije”, istaknuo je doktor Hadžimešić. Za kraj je apelovao na roditelje da obrate pažnju na oralnu higijenu svoje djece i da ona treba biti na prvom mjestu. Važno je da roditelji peru zube svojoj djeci i odvoje vrijeme za to.

Radio terapiju možete pratiti svakog četvrtka od 18h na Radiju BIR, sa specijalnim gostima iz oblasti biomedicinskih nauka i članovima naše Fondacije. Sve epizode emisije dostupne su na fejsbuk stranicama Fondacije Academia i Radija BIR.